Виховна робота

 

Що таке правила і чому їх дотримуються?

( позакласний захід для 8 класу)

Мета: сприяти формуванню правового світогляду підлітків, який би включав систему теоретичних поглядів на правила і норми поведінки у суспільстві; формувати навички правомірної та відповідальної поведінки у підлітків; виховувати непримиренність до противоправної поведінки однолітків; розвивати творчу та соціальну активність.

Обладнання: книжкова виставка, мультимедійна презентація, крилаті вислови.

Хід заходу:

1. Знайомство (8хв)

Вчитель пропонує учням, що сидять праворуч пригадати ситуацію, коли вони порушували якісь правила. Далі вчитель підводить до висновку: «Ми інколи порушуємо правила, коли вони не збігаються з нашими потребами або незрозумілі для нас»

2. Вправа «Правила»

Діти поділяються на групи, прийняття правил роботи групи

Вчитель зауважує: « Для ефективної роботи в будь – якій групі людей приймаються проголошені або не проголошені правила. Ми теж приймемо правила, аби нам комфортно працювалося. Пропоную розглянути такі правила:

  • говорити стисло й лаконічно, по черзі.

  • слухати інших.

  • говорити від свого імені.

  • бути активним

  • бути позитивним»

Зясовується розуміння кожного правила, а потім вони погоджуються і приймаються всіма учасниками. Якщо є необхідність, правила доповнюються пропозиціями учасників.

3. Класний керівник з вступом «Що відбувається сьогодні?» (2хв)

Сьогодні ми з вами розглянемо систему теоретичних поглядів на правила і норми поведінки в суспільстві, детальніше і глибше ознайомимося з поняттям правила і чому люди їх дотримуються.

 

4. Вправа «Скринька» (5хв)

Вчитель роздає всім учасникам ручки. Просить пригадати і написати правило, яке існує в суспільстві, на їхню думку, не є правилом, якого слід дотримуватися. Свої папірці з написами учасники кладуть в імпровізовану скриньку. Вчитель зауважує, що наприкінці заняття вони повернуться до скриньки і розглянуть, чи дійсно ці правила такі вже і зайві в суспільстві.

5. «Мозковий штурм» «Що спільного у словах право, права, правило, правильно?» (5хв)

Вчитель пропонує учням висловлювати думки вголос. Усі пропозиції учнів записуються на дошці.

6. Інформаційне повідомлення (5хв)

Бібліотекар виступає з бібліографічним оглядом книжок по правилам та праву

« Уперше ми чуємо про правила ще зовсім маленькими. Батьки ознайомлюють нас із правилами життя в сімї, а згодом у суспільстві.

Які з них ви можете зараз назвати? Що вони регулюють?

Правила існують і в кожній науці( наприклад, мовознавство- правила правопису, у математиці – ділення або множення.)

Отже правило – це певне положення, у якому відображено взірець діяльності або поведінки людини.

Здається, усім зрозуміло, що правила створюються для того, аби їх дотримуватись. Наприклад: наші Правила для учнів гімназії. (слайди на досці)

Але в повсякденні ми стикаємося з випадками, коли вони порушуються. Якщо правила порушуємо ми, пояснюємо це тим, що так зручно. Якщо правила порушує хтось – обурюємось, адже це вносить дискомфорт в наше життя. То як же бути?

7. Вправа «Чарівник» (15хв)

Вчитель зачитує ситуацію, проголошує завдання і пропонує групам: «Усі памятають, що дотримуватися правил дорожнього руху нам допомагає світлофор. Він має три кольори: червоний, жовтий, зелений».

Команди згідно кольору обєднуються і отримують завдання, через 10 хвилин, вони по черзі презентують свій проект.

Ситуація: Уранці, ідучи до гімназії, восьмикласниця Даша зустріла дідуся, який запитав у неї дорогу до магазину. Даша сказала, що проведе дідуся, оскільки їй з ним по дорозі. Вони розговорилися, і Даша почала скаржитися, що в житті їй заважають всілякі правила: щодня ходити до гімназії, не розмовляти на уроках, прибирати за собою, дотримуватися режиму дня, правил для учнів гімназії, правил дорожнього руху тощо. На що дідусь сказав Даші, що він чарівник і йому сподобалася Даша, то він зробить їй подарунок : скасувати всі правила на день, яких дотримувалися люди в цьому місті. Так і сталося.

Завдання: описати, як пройшов цей день без правил для Даші і її друзів.

Після презентацій провести обговорення: Чи стало їхнє життя щасливим, чому так? Чому ні?

8 Підсумок. Повернення до очікувань (5хв)

Вчитель: «Отже, сьогодні ми розглядали , що таке правила і чому люди їх дотримуються. Давайте повернемося до нашої скриньки і подумаємо, чи дійсно ті правила такі зайві в нашому житті»

Достаються зі скриньки аркуші з написами і коментуються.

9. Завершення. Слово вчителя о корисності правил в житті людини.

підготували: Соколовська В.В., зав бібліотекою

Білик Н.А., вчитель математики